Przedwczesna menopauza może wystąpić ok. 40 roku życia. Co na nią wskazuje?
Na menopauzę kobiety oczekują standardowo w wieku ok. 50 lat. Ale u jednej na sto kobiet menopauza występuje przed 40 rokiem życia. Nazywa się to przedwczesną niewydolnością jajników (POI) lub przedwczesną menopauzą. Ostatnie badania rzucają nowe światło na jej występowanie.
Badania przedwczesnej menopauzy
Nowe badanie wykazało, że przy przedwczesnej menopauzie wszystkie objawy menopauzy pojawiają się wcześniej i często z dużo większym nasileniem. Naukowcy przebadali prawie 300 chińskich kobiet z POI i porównali z objawami kobiet, które przeszły ją w oczekiwanym wieku. Pierwsza grupa doświadczała bardziej nasilonych wahań nastroju, uderzeń gorąca i zmęczenia. Częściej borykała się z bezsennością, suchością pochwy i zmniejszonym libido.
Zgodnie z wcześniejszymi badaniami przedwczesna menopauza może również powodować wyższe ryzyko niektórych chorób przewlekłych, np. osteoporozy, chorób serca, zaburzeń: nastroju, poznawczych i seksualnych. Może również prowadzić do krótszej oczekiwanej długości życia. Warto zatem pozostać w kontakcie z lekarzem, jeśli doświadcza się przedwczesnych objawów menopauzy.
Standardowe objawy menopauzy
- Miesiączka zatrzymuje się na 12 miesięcy lub dłużej. Chociaż może mieć to inne przyczyny, najczęściej wskazuje na menopauzę.
- Podwyższone wyniki badań krwi na hormon FSH. Stale podwyższony poziom FSH w połączeniu z 12-miesięcznym brakiem miesiączki jest skutecznym sposobem rozpoznania menopauzy.
- Większość kobiet ma również inne objawy: uderzenia gorąca, kołatanie serca, wahania nastroju, mgłę mózgową, suchość pochwy, przyrost masy ciała i wzdęcia.